Kotły pelletowe - sterownik Pello 3.5

Najczęściej zadawane pytania

Kocioł nie osiąga zadanej temperatury

Jeżeli kocioł zaczął mieć problemy z osiąganiem temperatury zadanej i dawno nie robiliśmy kalibracji podajnika, to w pierwszej kolejności należałoby zacząć od ponownego przeprowadzenia kalibracji, jeżeli wydajność wyjdzie mniejsza od tej wcześniejszej, to jest możliwość, że na dnie zbiornika na pellet zebrały się wióry, które blokują podawanie pelletu.

Zabrudzony kocioł, jak i palnik tak samo mają wpływ na trudność w osiąganiu temperatury zadanej, więc jeżeli dawno nie czyściliśmy tych podzespołów, to przyszedł na to odpowiedni moment.

Jeśli po wykonaniu powyższych czynności dalej mamy problem z osiąganiem temperatury zadanej to pozostała kwestia ustawień - tutaj interesują nas parametry spalania i moce minimalna, pośrednia oraz maksymalna - jeżeli przy aktualnie ustawionych mocach kocioł nie daje sobie rady z osiąganiem temperatury, to możemy je zwiększyć przykładowo o 2kW, zwiększając odpowiednio dmuchawę dla tych mocy, które podnieśliśmy. Proponujemy dmuchawę ustawiać według takiego wzoru: dla 6kW - 36%, dla każdej kolejnej mocy o 2% dmuchawy więcej, czyli - 7kW 38%, 8kW 40%... itd.

Nie wolno przesadzać z mocami dmuchawy, żeby nie wydmuchiwać za dużo ciepła w komin - spaliny w kotłach pelletowych z reguły nie przekraczają 140/150st.

Nie radzimy ustawiać zbyt dużych mocy, aby kocioł za szybko nie przebijał temperatury i się nie wygaszał co chwilę, lepiej, żeby pochodził dłużej (bez problemu kilka godzin), a potem na dłużej się wygasił.